Lajme

Prej vizave deri tek vijat e kuqe të Kosovës në dialog me Serbinë, detaje nga vizita e Osmanit në Pragë

Autori: Gazeta inFokus 08:04 | 07 October 2022

Në një konferencë për media nga samiti i liderëve të Komunitetit Politik Evropian që po mbahet në Pragë të Çekisë, presidentja Vjosa Osmani ka thënë se një model i Asociacionit të Komunave me shumicë serbe që ngjan me Republikën Srpska në Bosnjë, nuk duhet të realizohet në Kosovë.

Për këtë është shprehur me optimizëm, por ka thënë se duhet jemi të kujdesshëm sa i përket atij takimi, pasi aty nuk përfundon gjithçka dhe se ka shumë hapa të tjerë deri në hyrjen në fuqi të lëvizjes pa viza.

Osmani tha se në këtë takim tregoi se kanë biseduar edhe për dialogun e Kosovës me Serbinë, ku tha se ua ka bërë të qartë për vijat e kuqe të Kosovës.

“Sa i përket kryeministrit të Greqisë e kam takuar edhe dy herë më herët në takime bilaterale të detajuara për raportet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, pra është hera e tretë që po e takoj, ndërkaq kryeministrin e Sllovakisë është hera e parë që e takoj. Këto janë shtete që nuk e kanë njohur Kosovën, por të dyja kanë qëndrime konstruktive sepse asnjëherë nuk e kanë bllokuar rrugën evropiane të Kosovës”, është shprehur presidentja.

Osmani, siç ka njoftuar televizioni publik është shprehur se presin që takimi i 13 tetorit ku takohet grupi punues për viza do të dëgjohet nga të gjitha këto shtete duke na përkrahur zëshëm, pavarësisht çfarë qëndrimi kanë sa i përket pavarësisë.

“Shpresojmë, natyrisht jemi optimist por edhe të kujdesshëm sa i përket atij takimi, po nuk përfundon gjithçka aty se ka shumë hapa të tjerë siç e dini deri në hyrjen në fuqi. Çka është me rëndësi është që sot një rivlerësim i Komisionit Evropian, i është dërguar të gjitha shteteve anëtare është jashtëzakonisht pozitiv, dhe në të njëjtën kohë ky rikonfirmimim i KE-së i njofton të gjitha shtete anëtare edhe për të gjitha reformat që janë kryer këtë 1 vit e gjysme duke i vlerësuar ato si reforma pozitive”, tha ajo.

Osmani bëri me dije se në të gjitha takimet që ka pasur, homologët e kanë potencuar se sa shumë i vlerësojnë reformat që Republika e Kosovës i ka ndërmarr përgjatë këtij një viti e gjysmë.

“Për shtetet skeptike që kanë qenë më herët sa i përket vizave, reformat kanë qenë determinuese në vendimin e tyre dhe këtë e kanë thënë secili prej tyre në këto takime”, deklaroi Osmani.

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, gjatë vizitës në Pragë, në kuadër të samitit të parë të Komunitetit Politik Evropian, ka zhvilluar një takim trilateral me presidentin e Francës, Emmanuel Macron dhe kancelarin e Gjermanisë, Olaf Scholz.

Presidenca njofton se në këtë takim Osmani ka falënderuar Francën dhe Gjermaninë për angazhimin e tyre për liberalizim të vizave për Kosovën, duke përmendur rëndësinë vendimtare që ky proces të përfundojë gjatë Presidencës çeke të Këshillit të BE-së.

“Në këtë drejtim, Presidentja Osmani ka rikonfirmuar marrëdhëniet e shkëlqyera me Francën dhe Gjermaninë, si aleatë të fuqishëm të Kosovës në kontinentin evropian”, thuhet në njoftim.

Në këtë kontekst, Osmani ka përsëritur qëndrimin se “anëtarësimi i Kosovës në strukturat euroatlantike është domosdoshmëri për të garantuar paqe të qëndrueshme dhe stabilitet në rajon”.

Presidenti francez, Emmanul Macron, kancelari gjerman, Olaf Scholz dhe presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani

Duke folur për procesin e dialogut me Serbinë, Presidentja Osmani ka theksuar se Kosova vazhdon të mbetet palë konstruktive në këtë proces dhe ka falënderuar Francën dhe Gjermaninë për përpjekjen e tyre për ta intensifikuar procesin e dialogut.

Osmani gjatë vizitës në Pragë ka takuar edhe kryeministren e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss, presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan, etj.

Ndryshe, në Pragë të Republikës Çeke janë ftuar krerët e 44 shteteve evropiane. Ftesë nuk kanë marrë Rusia dhe Bjellorusia.

Etiketa:

Të tjera