Uncategorized

Preferon dushin apo vaskën? Përgjigjja tregon diçka për karakterin tënd

Autori: Gazeta inFokus 11:14 | 09 November 2021

Nga zgjedhja midis dushit të nxehtë dhe zhytjes në një vaskë është e mundur të nxjerrim karakterin e një gruaje dhe tiparet e personalitetit të saj. Nuk ka asnjë hije dyshimi që banjo e ngrohtë është zgjedhja e parë për njerëzit që nuk kanë kohë, por duket se zgjedhja midis saj apo vaskës zbulon një filozofi të jetës dhe përcakton tipin tuaj.

Personalitetet e ndryshme

Dushi që bëhet në këmbë dhe është i shpejtë! Ata që e preferojnë janë njerëz të talentuar me një sens praktik dhe racional. Ata që preferojnë vaskën janë të zhytur në mendime dhe ëndërrimtarë. Të kesh kohë midis mbushjes së vaskës dhe qëndrimit në këmbë është një kohë për t’i kushtuar vetes dhe jo vetëm një praktikë e thjeshtë pastrimi. Ka nga ata që qëndrojnë shumë gjatë, mbase duke lexuar një libër dhe duke pirë një gotë verë, ndryshe nga njerëzit që preferojnë dushin.

Një studim i kryer nga Universiteti i Friburgut thotë se të bërit e një dushi të nxehtë çdo ditë ndihmon në luftimin e depresionit, sepse duke rritur temperaturën e trupit ritmet jetike sinkronizohen dhe forcohen. Për më tepër, nëse keni probleme me pagjumësinë, ideale është ta bëni atë gjatë natës para se të shkoni në shtrat, sepse një banjë e nxehtë përmirëson cilësinë e gjumit. Banja mund të bëhet një trajtim efektiv anti-celulit: thjesht shtoni dy lugë kripë të trashë në ujin e vaskës. Nëse ndiheni të lodhur dhe të kontraktuar, një banjë e nxehtë është një kurë e vërtetë sepse uji i ngrohtë shkrin muskujt tuaj.

Zgjedhja për t’u larë në dush përshpejton metabolizmin, përmirëson presionin e gjakut duke stimuluar mikrokirulacionin me efekte antiplakje në lëkurë dhe rregullon temperaturën e brendshme. Për më të guximshmit, dijeni që një minutë dush i ftohtë është i mjaftueshëm çdo mëngjes për të na bërë më pak dembelë dhe të paqëndrueshëm: tronditja që pëson trupi na lejon të kemi më shumë energji dhe kapacitet për reagim.

Të tjera