Lajme

“Pranimi i ‘Deklaratës së Paqes’ nga ana e Vuçiqit do të ishte njohje e shtetit të Kosovës”

Autori: Gazeta inFokus 22:14 | 21 July 2021

Të hënën e 19 korrikut në Bruksel u takuan për të dytën herë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq.Gjatë takimi Kurti i ofroi Vuçiqit, që ta nënshkruajë një deklaratë të paqes, por që ishte refuzuar nga ana e presidentit serb.E pranimi i këtij dokumenti nga ana e shefit të shtetit të Serbisë, do të ishte njohje e shtetit të Kosovës.

Kështu tha në emisionin Rubikon, analisti politik Dukagjin Gorani.
Gorani tha se mendon se fundi i këtij procesi do të ishte njohja e shtetit tonë.“Me pranimin e këtij dokumentit Vuçiqi e pranon shtetin dhe shtetësinë e Kosovës. Natyrisht një dokument i tillë besoj se do të del në fund dhe unë mendoj që fundi i këtij procesi do të duhej të ishte njohja e shtetit tonë”.

“Paragrafi i parë e ka një problem për Republikën e Serbisë. “Between two our countries”. Tash kjo në përkthim formal i bie ndërmjet dy shteteve tona edhe pse këtu thuhet ndërmjet dy vendeve tona.Por, vendet këtu e kanë kontekstin e shtetit”.Në marrëveshjen e si Deklaratë e Paqes, flitet për zotimin për mossulmim të njëri-tjetrit dhe për reciprocitet të të drejtave të minoriteteve.

Të tjera