Auto&Tech

Porsche ndërton “fabrikë në fabrikë” e hap 1,200 vende pune për të prodhuar modelet elektrike

Autori: Gazeta inFokus 09:45 | 17 October 2018

Prodhuesi gjerman ka njoftuar se fabrika në të cilën do të ndërtohet modeli i parë serik elektrik Porsche do të jetë një “fabrikë në fabrikë” me një sistem të ri të transportit në linjën e prodhimit.

Ky sistem do të lejojë më tepër operacione në procesin e bërjes së makinave në të njëjtën hapësirë.

Futja e modelit Taycan në prodhim do të pasqyrojë gjithashtu numrin e të punësuarve në kompani.

-Advertisement-

Plani është të hapen rreth 1,200 vende të reja pune në fabrikën Cufenhausen, e cila do të jetë një nga impulset më të mëdha në punësimin e punëtorëve të rinj në historinë e Porsche, transmeton kp.

Prodhuesi gjerman do të investojë 6 miliardë euro në “lëvizjen elektrike” dhe pret që më shumë se 50 për qind e motorëve elektrikë Porsche do të jenë të fuqishëm që nga viti 2025.

Modeli më i ri Porsche Taycan bazohet në konceptin e Misionit E nga 2015 dhe do të debutojë në shtator 2019, pas të cilës do të fillojë shitja.

Vetura do të ketë dy motorë konstantë të sinkronizuar, që sigurojnë së bashku 600 kuaj fuqi.

Dy motorët elektrikë do të mundësohen nga një bateri litium-jon që siguron vozitje deri në 500 km me një mbushje.

Taycan përshpejton 0-100 km/h në më pak se 3.5 sekonda, ndërsa deri në 200 km/h arrin për më pak se 12 sekonda.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
BKT Kosova hap degën më te re në qytetin e Suharekës

Të tjera