Lajme

Policia jep detaje për situatën në veri të Kosovës

Autori: Gazeta inFokus 19:34 | 30 May 2023

Policia e Kosovës ka thënë se situata në veri të vendit gjatë së martës ka qenë e brishtë dhe kryesisht e qetë, shkruan Gazeta Infokus.

Përmes një komunikatë për media, Policia e Kosovës ka përjashtuar situatën në Leposaviq, ku kohë pas kohë është tensionuar pasi që protestuesit kanë sulmuar gazetarët.

“Po ashtu edhe disa vetura të mediave, të cilat kanë qenë të parkuara në lokacione të ndryshme, janë sulmuar dhe dëmtuar nga mjetet e forta të hedhura brenda dhe jashtë veturave.

Pengimi i gazetarëve në kryerje të detyrës, cenimi i shprehjes së lirë, pengimi i pasqyrimit të situatës reale, si dhe dëmtimi i automjeteve janë veprime kriminale, të cilat do të hetohen nga Policia e Kosovës”, thuhet në komunikatë.

Derisa thuhet se në orët e pasdites protestat pranë pran objekteve të tri komunave në veri të vendit Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan kanë përfunduar, përjashtuar një numër i vogël i protestuesve vazhdojnë të qëndrojnë pranë komunës së Leposaviqit.

Ndërkaq, nga PK konfirmojnë se angazhimet policore të koordinuara me institucionet relevante të sigurisë kanë vazhduar në të gjitha lokacionet./Gazeta Infokus/Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

Marsi sjellë Magjinë në ETC

Të tjera