Fokus

Policia arreston Deçanasin që terrorizonte familjen, i gjejnë armë që nuk i ka as Ushtria e Kosovës

Autori: Halil Berisha 11:41 | 17 October 2019

Policia e Kosovës, apo konkretisht hetuesit e stacionit policor në Deçan, pas një arrestimi gjetën armë që me shumë gjasë nuk i ka as ushtria e Kosovës.

Fillimisht, arsye për kontroll në shtëpinë e deçanasit e arrestimin e tij, ishte informata që i dyshuari në vazhdimësi bënte presion e dhunë psiqike ndaj familjarëve duke gjuajtur me armë.

“Me datën 16.10.2019, Policia e Kosovës, konkretisht, hetuesit nga Stacioni Policor Deçan, kanë siguruar informata se personi i dyshuar në vazhdimësi bënte presion, dhunë psiqike ndaj familjarëve të tij, duke gjuajtur me armë, me ç’rast ka shkaktuar rrezik të përgjithshëm ndaj qytetarëve”.

“Njësitet policore në Deçan në përkrahje të Njësisë së Reagimit të Shpejtë DRP Pejë, në konsultim me prokurorin e Shtetit dhe me urdhër të gjyqtarit të Gjykatës Themelore në Pejë, dega Deçan, kanë bërë kontroll-bastisje të shtëpisë së personit të dyshuar në fshatin Irzniq-Deçan”, thuhet në njofitmi ne policisë.

E armët që i gjetën gjatë bastisjes me shumë gjasë ishin befasuese edhe për zyrtarët policor.

Kjo, pasi mes shumë armëve u gjetën edhe të rënda, që janë kundër tankeve, shkruan gazeta inFokus.

Kështu, policia sekuestroi: një zoll krahu – antitank, dy AK-47, dy pistoleta e shumë karikator e plumba, madje edhe një shiqetë.

“Gjatë kontrollit në shtëpinë e të dyshuarit Z. Q. i lindur me 1978 m/k/sh, është gjetur një armë e kalibrit të rëndë (zollë krahu), me ç’rast është thirrur njësitit i deminimit, të cilët kanë bërë kontrollimin dhe pastrimin e zonës për eksploziv të rrezikshëm.

Përpos këtij mjeti të rrezikshëm tek i dyshuari janë gjetur dhe janë sekuestruar:

  • dy armë automatike AK-47 të kalibrit 7.62mm
  • dy pistoleta (kalibër 9x19mm dhe 6.65mm)
  • një armë e rëndë (zoll krahu- antitank)
  • trembëdhjetë (13) karikator për AK-47
  • treqind e pesëdhjetë (350) fishekë të kalibrit 7.62 mm
  • dy karikatorë për pistoletë dhe 28 fishekë të kalibrit 9x19mm
  • nëntë (9) fishekë të kalibrit 6.65 mm
  • tri (3) maska të zeza
  • tri (3) palë targa të automjeteve dhe mjete tjera si prova materiale”

Bile, në shtëpinë e tij, janë gjetur edhe shenja nga gjuajtjet me armë brenda, derisa i dyshuari është intervistuar edhe për 4 raste të paraqitura në atë anë, ndërsa i njëjti është ndaluar për 48 orë.

“Në shtëpinë e të dyshuarit janë gjetur dhe janë fiksuar gjurmët dhe provat e të shtënave me armë brenda shtëpisë siç është siguruar informacioni. Personi i dyshuar pas arrestimit është intervistuar edhe për katër (4) raste tjera të paraqitura në zonën e Deçanit. I njëjti me urdhër të prokurorit të Shtetit është ndaluar për 48 orë”./Gazeta inFokus/

 

Të tjera