Lajme

Podujeva bëhet gati ta ndihmojë Ukrainën

Autori: Gazeta inFokus 20:58 | 22 April 2022

Podujeva e vogël po bëhet gati ta ndihmojë Ukrainën e madhe.

Në komunë thanë se kjo po bëhet me kërkesën e ushtarëve të shtetit nga lindja e Evropës, që janë me detyrë në Kosovë, njofton Klan Kosova.

Pushteti lokal nuk ka mjete për t’i dërguar ndihma Ukrainës, por zyrtarë të tij konfirmuan se angazhimin në aspektin human e kanë prioritet.

Ka llapjanë që nuk e kanë ndërmend të kursejnë për këtë mision, por ka edhe të tillë që nuk e kanë plan të japin asnjë cent për shtetin e pushtuar nga Rusia.

Planet janë që mjetet dhe gjërat që mblidhen të dërgohen në Ukrainë, me anë të ushtarëve të këtij vendi, që pritet të rikthehen në vendlindje, pas marrjes së aprovimit për largim nga KFOR-i.

Të tjera