Lajme

“Po lëviz, po lëviz”, videoja e zhbllokimit të anijes Evër Given shpërndahet gjithandej

Autori: Gazeta inFokus 10:35 | 29 March 2021

Anija e madhe Ever Given që ishte bllokuar në Kanalin e Suezit nga e marta, është vënë në lëvizje.

Sipas BBC, videoja e postuar në mediet sociale të hënën e që trrgon anijen duke lëvizur drejt bregut të kanalit, dhe duke liruar hapësirën është bërë virale duke u shpërndarë me të madhe.

Me t’u liruar qarkullimi, raportohet se ka gjasa që trafiku përgjatë kanalit mund të rifillojë, duke hapur rrugën e kalimit të rreth 9.6 miliardë dollarë mallra.

Anija Ever Given 200.000 tonëshe u përplas të martën në mëngjes mes erërave të forta dhe një stuhie të dukshme.

Kompani të specializuara të shpëtimit për disa ditë punuan në “çlirimin” e saj.

Të tjera