Lajme

Plenkoviq për dialogun Prishtinë-Beograd: Bisedimet janë e vetmja zgjidhje për një marrëveshje

Autori: Gazeta inFokus 13:00 | 06 December 2022

Presidenti i Kroacisë, Andrej Plenkoviq, ka folur në lidhje për dialogun Kosovë-Serbi, duke inkurajuar për një marrëveshje.

“Unë besoj se bisedimet janë e vetmja zgjidhje dhe ne i inkurojmë për një marrëveshje. Dialogu i lehtësuar nga Bashkimi Evropian, në veçanti nga përfaqësuesi i lartë i BE-së, Josep Borrell dhe emisari i BE-së Miroslav Lajçak kanë shumë përvojë, ata janë përfshirë edhe në aktivitet e vjetra të regjionit”, ka theksuar Plenkoviq.

Plenkoviq shtoi se Serbia nuk duhet të ulet në dy karrige, nëse me të vërtet ka ambicie që t’i bashkohet BE-së.

-Advertisement-

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI

Të tjera