Sport

‘Play-Off’-i që nuk premton

Autori: Gazeta inFokus 13:34 | 29 April 2017

Që nga paslufta basketbolli ka qenë sporti pothuajse më i pëlqyeri në Kosovë, madje për disa vite rresht ishte numër 1 në vendin tonë. Ishte aq atraktiv saqë palestrat tona ishin të vogla për t’i zënë shikuesit, shkruan sot, gazeta Zeri.

Interesim të jashtëzakonshëm zgjonin sidomos garat e “Play-Off”-it. Por tani gjërat kanë ndryshuar. Fatkeqësisht për të keq. Katër klubet më të mëdha të Kosovës – Sigal Prishtina, Bashkimi, Peja dhe Trepça – edhe sivjet janë kualifikuar në “Play-Off”, i cili nis në këtë fundjavë. Mirëpo garës vendimtare për titull të kampionit sivjet nuk po i vjen aromë aspak e mirë.

Është kriza e madhe financiare ajo që e ka “shtrirë përtokë” basketbollin dhe e cila nuk jep shpresa për një “Play-Off” të ngjashëm me atë të viteve të kaluara. Edhe vetë klubet të rraskapitura nga kriza financiare duken sikur mezi po presin që ta kryejnë sa më shpejt këtë stinor.

Gjigantët e Kosovës, Peja dhe Trepça, po përballen me vështirësi të jashtëzakonshme saqë larg po u duket përfundimi i këtij stinori, i cili është braktisur edhe nga publiku. Borxhet u janë grumbulluar dhe dita-ditës veç çka po u shtohen.

Të dyja këtyre klubeve tashmë u kanë ikur lojtarë e trajnerë të huaj, ndërsa durimi ka nisur t’u humbasë edhe basketbollistëve vendorë. Situatë diç më e qetë mbretëron te Bashkimi dhe Sigal Prishtina.

Kjo nuk do të thotë se prizrenasit e prishtinasit nuk kanë krizë financiare. Në të dyja klubet ka vonesa të pagave. “Portokallinjtë” ende nuk e kanë humbur durimin, kurse “Bardhekaltrit” u janë shmangur ankesave publike.

Sidoqoftë, në krahasim me klubet tjera, Sigal Prishtina megjithatë çnderon shumë më mirë. Kjo edhe e bën skuadrën bardhekaltër një favorite të madhe për ta fituar titullin e kampionit.

Madje, më favorite si asnjëherë më parë. Prishtinasit “Play-Off”-in e nisin prej vendit të parë, pozitë kjo që u siguron përparësi terreni si në gjysmëfinale ashtu edhe në finale, normalisht në rast kualifikimi.

Bardhekaltrit ndeshjen e parë gjysmëfinale do ta zhvillojnë të dielën në kryeqytet kundër ekipit të katërt, Trepçës. Pastaj, do ta vizitojnë Mitrovicën dhe për çdo rast ndeshjen e tretë do ta zhvillojnë sërish në kryeqytet. Nevojiten dy fitore për të shkuar në finale, të cilat bardhekaltrit pritet t’i arrijnë pa probleme të mëdha.

Ky “Play-Off” më shumë po i buzëqesh Bashkimit sesa Pejës. Prizrenasit do të takohen në gjysmëfinale me pejanët të shtunën. “Portokallinjtë” kanë përfunduar në vendin e dytë, kurse “Verdhezinjtë” në të tretin.

Përveç kësaj, Pejës i kanë ikur edhe shumë lojtarë, gjë që i jep shanse të mëdha Bashkimit që ta eliminojë në gjysmëfinale. Kualifikimi eventual në finalen e “Play-off”-it do të ishte i pari për Bashkimin pas nëntë vjetësh. Në këtë mënyrë, roli i Bashkimit në “Play-Off”-in e sivjetmë do të jetë në fokusin e të gjithëve.

 

“Play-Off” – Gjysmëfinalet

E shtunë

Bashkimi – Peja          19:30

E diel

Prishtina – Trepça       18:00

Comodita Home feston 8 vjetorin, me 8 milion klientët e saj!

Të tjera