Lajme

Petkoviq: S’ka përparim pa dialog, shpresoj që SHBA -ja t’ia shpjegojë këtë Kurtit

Autori: Gazeta inFokus 13:25 | 04 October 2021

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, deklaroi sot se zbatimi i marrëveshjes së Brukselit për përdorimin e letrave ngjitëse nëpër targa funksionon pa probleme.

Sipas tij”, kryeministri i Kosovës Albin Kurti nuk mund të flasë për asnjë “epokë reciprociteti”. sepse siç tha ai “në fakt ka të bëjë me zbatimin e marrëveshjes”.

Petkoviq deklaroi gjithashtu për TV Tanjug se ishte rënë dakord që raundi tjetër i dialogut të niste me temën e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, transmeton Klankosova.tv.

“Ne do të bëjmë gjithçka që marrëveshja të funksionojë siç duhet, të kemi lirinë e lëvizjes dhe këtë e presim nga Prishtina, në mënyrë që të kemi një qarkullim të lirë të mallrave, njerëzve, shërbimeve. Unë nuk pres probleme më të mëdha,” tha Petkoviq.

Ai theksoi se zgjidhja me letra ngjitëse në targa është e përkohshme, ndërsa një zgjidhje e përhershme do të kërkohet nga Grupi Punues i përbërë nga përfaqësues të BE -së, Prishtinës dhe Beogradit në gjashtë muajt e ardhshëm, pas së cilës zgjidhja e propozuar do t’i paraqitet dialogut në nivel të lartë.

“Pra, 21 prilli 2022 është i lidhur me përfundimin e punës së Grupit Punues dhe asgjë më shumë se kaq”, potencoi ai.

Sipas tij, “Kurti po gabon dhe nuk po e thotë të vërtetën kur flet për reciprocitetin, sepse nuk bëhet fjalë për ndonjë “epokë reciprociteti”, por për respektimin e marrëveshjes”.

I pyetur se çfarë pret nga angazhimi i SHBA -ve, Petkoviq tha se qëndrimet e Beogradit dhe SHBA -ve ndryshojnë në çështjen e Kosovës, por që sipas tij Gabriel Escobar është një diplomat me përvojë, i cili ka qenë në këtë zonë për një kohë të gjatë, e kupton mirë Ballkanin Perëndimor, transmeton Klankosova.tv.

“Është e qartë për të gjithë se nuk ka përparim pa dialog, dhe shpresoj se Shtetet e Bashkuara do të përdorin ndikimin e tyre në Prishtinë për t’ia shpjeguar këtë edhe Kurtit”, tha Petkoviq.

Etiketa:

Të tjera