Lajme

Përplasja e tre trenave në Indi, shkon në 80 numri i viktimave

Autori: Gazeta inFokus 23:31 | 02 June 2023

Të paktën 80 persona kanë vdekur dhe 850 të tjerë janë plagosur pasi tre trena u përfshinë në një përplasje në Indinë lindore.

Një tren pasagjerësh doli nga shinat dhe u përplas me një tjetër shërbim pasagjerësh, i cili më pas goditi një tren mallrash në distriktin Balasore të Odisha. Shkaku i rrëzimit është duke u hetuar.

Kryesekretari i Odisha, Pradeep Jena, tha se rreth 80 njerëz kanë vdekur dhe 850 të tjerë janë dërguar në spital, raporton skynews.

Ai tha se përpjekjet e shpëtimit janë në “eksplorim të plotë” dhe rreth 500 oficerë policie dhe punonjës shpëtimi me 75 ambulanca dhe autobusë iu përgjigjën aksidentit.

Ekipet e shpëtimit po përpiqeshin të lironin 200 persona që ishin bllokuar në vagonët e dalë nga shinat, tha D B Shinde, administratori i qarkut Balasore në shtetin Odisha.

Anija Coromandel Express, i cili lëvizte nga Kalkuta në Chennai, doli nga shinat pas përplasjes dhe ra në shinat e kundërta.Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

UNI-Universum International College ofron qasje në arsim global për studentët kosovar

Të tjera