Lajme

Përpjekjet e qytetarëve për ta kaluar kufirin me dokumente të falsifikuara, Policia raporton rastet e 24 orëve të fundit

Autori: Gazeta inFokus 09:20 | 21 May 2023

Policia e Kosovës ka raportuar dy tentativa për kalim të kufirit me dokumente të falsifikuara në 24 orët e fundit.

Sipas Policisë, rasti i parë ka ndodhur në pikën e Dheut të Bardhë, ku një familje me katër fëmijë kanë prezantuar dokumente të falsifikuara.

“I dyshuari dhe e dyshuara kosovar/e, të cilët ishte duke udhëtuar në linjën Prishtinë – Gjenevë, për vete dhe për katër fëmijët e tyre të mitur kanë prezantuar dokumente-pasaporta të Republikës së Maqedonisë Veriore  të cilat dyshohet se janë të falsifikuara, pasi që të njëjtit kanë prezantuar edhe dokumente shtesë identifikimi të Republikës së Kosovës. Me vendim të prokurorit, rasti procedohet në procedurë të rregullt”, thuhet në njoftim.

Po ashtu, edhe në aeroportin ndërkombëtar “Adem Jashari” në Prishtinë, një i dyshuar prezantoi pasaportë të falsifikuar, e cila është sekuestruar nga policia.

“I dyshuari mashkull kosovar i cilët ishte duke udhëtuar në linjën Prishtinë – Bazel, ka prezantuar pasaportë të shtetit të huaj e cilat dyshohet se është falsifikuar, pasaporta është sekuestruar për ekzaminim dhe procedura të mëtutjeshme hetimore. Në lidhje me rastin është konsultuar prokurori i cili ka rekomanduar që rasti të procedohet në procedurë të rregullt”, bën të ditur njoftimi.Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

Artmotion platforma më e pasur sportive në shqiptari

Të tjera