Lajme

Përmbyset anija në kantierin e Edinburgut, raportohen shumë të lënduar

Autori: Gazeta inFokus 14:20 | 22 March 2023

Një anije u përmbys në një kantier detar të Edinburgut, duke lënë shumë njerëz të plagosur.

Anija kërkimore Petrel filloi të anohej në njërën anë në Imperial Dock në Leith rreth orës 08:30. Fotot e postuara në rrjetet sociale tregojnë anijen të përkulur në një kënd 45 gradë.

Policia tha se ajo ishte hequr nga vendi i saj në një vendpushim të thatë.

Shërbimi Skocez i Ambulancës tha se kishte dërguar pesë ambulanca, një ambulancë ajrore, tre ekipe të traumës dhe një ekip operacionesh speciale. Shërbimi Skocez i Zjarrfikësve dhe Shpëtimit ka dërguar katër makina zjarrfikëse.

Anija 76 metra (250 ft), e cila është në pronësi të pasurisë së bashkëthemeluesit të Microsoft, Paul Allen, u vendos në ankorim afatgjatë në vitin 2020 si rezultat i “sfidave të funksionimit” gjatë pandemisë Covid.

Para kësaj, ajo ishte përdorur për kërkime në ujëra të thella për mbytjet e anijeve dhe varre lufte në det.

“Shërbimet e urgjencës po i përgjigjen një incidenti të madh në portet e Leith – një anije është zhvendosur nga vendi i saj nga erërat e forta”, tha këshilltari i Leith, Adam McVey, ndërsa e përshkroi incidentin si “të tmerrshëm” për ata që ishin në bord.

SHKUNDEN ÇMIMET për Ramazan!

Të tjera