Lajme

Perla e panjohur shqiptare e Mesdheut, që me shekuj ishte fshehur nën baltë (Video)

Autori: Gazeta inFokus 22:19 | 13 May 2017

Është e vështirë të rrugëtosh në Shqipëri e të mos përballesh me monumente të shumta historike.

Historia fsheh vetveten dhe pastaj del në sipërfaqe. Ky është rasti i Kamenicës që për shumë kohë ishte i mbuluar nga dheu e bimësia. Një pjesë e saj ka dalë në dritë duke treguar një histori të jashtëzakonshme të një qendre mesjetare për shumëkënd të panjohur.

Çfarë e bën kaq të veçantë? Pse konsiderohet si perla e panjohur shqiptare e Mesdheut? Çfarë thonë arkeologët?

Ndiqni të plotë videon e dokumentarit të gazetarit Marin Mema. /Top Channel/

Barazo faturën në Meridian Express dhe dhuro për fëmijët SOS Fshatrave

Të tjera