Lajme

Përhapi informacione të rreme, kush është 25-vjeçarja e arrestuar nga policia

Autori: Gazeta inFokus 10:54 | 29 November 2019

Pas përhapjes së panikut të qytetareve në Shqipëri, Xhyljana Aliu, është arrestuar nga Policia në Shqipëri.

Kështu ka njoftuar Policia e Shqipërisë përmes një njoftimi për media.

Arsyeja e arrestimi  të saj është sepse një status në llogarinë e saj në facebook, ka bërë thirrjet  shqipëtareve që të  që nëse ndodh një tërmet do të shpërthejnë depozitat e gazit, shkruan Gazeta inFokus.

“Ju lutem ikni nga Porto-Romanoja.Eshte kris hidrovori dhe mund te shperthejne depozitat e gazit nqs bir prape termet. Ikni!”, ka  shkruar Ali.

”Në këtë kuadër, Drejtoria e Antiterrorit arrestoi në flagancë shtetasen Xhuljana Aliaj, 25 vjeçe, lindur dhe banuese në Durrës, e dyshuar për kryerjen e veprës penale “Përhapja e informatave të rreme që ngjallin panik” thuhet në njoftimin e Policisë.

Më poshtë Gazeta inFokus ju sjellë të plotë këtë njoftim./Gazeta inFokus/

Njoftim/ Policia e Shtetit

 

Strukturat e specializuara të Policisë së Shtetit në vijim të masave të marra për parandalimin dhe ndëshkimin ligjor të atyre personave, të cilët nëpërmjet njoftimeve të rreme në rrjetet sociale, përhapin panik me lajme destabilizuese, ka vijuar intensivisht punën në evidentimin, dokumentimin dhe ndëshkimin ligjor të çdo rasti.

 

Në këtë kuadër, Drejtoria e Antiterrorit arrestoi në flagancë shtetasen Xhuljana Aliaj, 25 vjeçe, lindur dhe banuese në Durrës, e dyshuar për kryerjen e veprës penale “Përhapja e informatave të rreme që ngjallin panik”.

 

Gjatë monitorimit të burimeve të hapura (rrjeteve sociale) nga struktura të Drejtorisë së Antiterrorit është konstatuar se shtetasja Xhuljana Aliaj, ka postuar nga profili i saj në rrjetin social “Facebook”, në linkun https://ëëë.facebook.com/xhulja.aliaj shkrime me përmbajtje të rreme dhe jo të vërteta, duke kryer kështu përhapje të panikut nëmërmjet efekteve të këtyre lajmeve.

 

Drejtoria e Antiterrorit në bashkëpunim me strukturat e tjera të specializuara në Policinë e Shtetit kanë evidentuar edhe raste të tjera për të cilat në bashkëpunim me Prokuroritë e rretheve përkatëse po vijon me procedimet penale dhe për çdo rast do informohet media e publiku.

 

Policia e Shtetit apelon edhe njëherë për të gjithë qytetarët që të mos bien pre e mashtrimeve të lajmeve që shpërndahen në rrjete sociale, të cilat krijojnë panik dhe fton cilindo që has në të tilla njoftime paniku të njoftojë menjëherë Policinë e Shtetit në numrin 112, apo në Komisariatin Dixhital

 

Të tjera