Lifestyle

Për të gjithë guximtarët, së shpejti hoteli i ndërtuar mbi shkëmb-FOTO

Autori: Gazeta inFokus 13:55 | 05 December 2019

Një përvojë unike hoteliere në botë së shpejti mund të arrijë në Norvegji falë projektimit të studios së projektimit Hayri Aktak i cili imagjinonte një hotel të jashtëzakonshëm mbi një shkëmb. Hoteli duket të jetë një shtrirje e shkëmbit në të cilin është i vendosur fort, duke u garantuar mysafirëve një pamje që të lë pa frymë nga peizazhi natyror Norvegjez.

Hoteli është i përhapur në katër nivele, i gdhendur në shkëmb, përtej dyshemesë së nivelit të rrugës i cili kulmon me një tarracë me pamje nga fjordet Norvegjeze. Dyshemetë poshtë janë për dhoma që të gjithë kanë një ballkon të lakuar me pamje nga peizazhi natyror përreth.

Niveli i fundit, ai më poshtë, karakterizohet nga një pishinë me pamje që asgjë se bën strukturën edhe më të guximshme. Pishina e ngushtë dhe e gjatë shtrihet në horizont duke u ofruar mysafirëve një përvojë elektrizuese të banjës dhe relaksimit.

Hoteli Boutique Aktak nuk është struktura e vetme nga një shkëmb. Në Australi, firma arkitekturore Modscape, në përgjigje teorike ndaj nevojave të disa klientëve kureshtarë për të eksploruar opsionet ekstreme të projektimit në tokën e tyre, vendosi të dizajnonte një shtëpi pranë një shkëmbi në shtetin e Victoria, Australi.

E ndërtuar në anën e një muri shkëmbor vertikal si një shtëpi moderne, Shtëpia Cliff është një shtëpi modulare me një plan vertikal të zhvilluar në pesë nivele me pamje nga oqeani, për të bërë të dridhen edhe shpirtrat më të guximshëm.

Të tjera