Lajme

Pensionisti ukrainas rrëzon me pushkë avionin rus 90-mln dollarësh

Autori: Gazeta inFokus 19:32 | 05 September 2022

Një pensionist ukrainas qëlloi dhe rrëzoi një avion rus Su-34 duke përdorur pushkën e tij.

Valeriy Federovych hapi zjarri kur avioni fluturoi sipër tyre në Çerniv.

Pamjet tregojnë kur avioni me vlerë të paktën 90 milionë dollarë bie në tokë në spirale.

Pensionisti është nderuar me medalje nga Shërbimi Kufitar për heroizmin e tij.

Pensionisti mori disa nga mbetjet e avionit të rrëzuar dhe i mban në garazhin e tij.

Rusia nuk ka arritur kurrë që prej 24 shkurtit që të vendosë dominim në ajër.

Të tjera