Kuzhina

Patate me mish pule

Autori: Gazeta inFokus 15:37 | 16 May 2017

Përbërësit

1 kg mish pule
2 patate
PËR SOS
1 gote te çajit jogurt
gjysme gote qumësht
1 luge te gjelles salcë
3 Hudhra
1 luge te gjellës Biber i zi
1 luge te gjellës kimnon
2 luge te gjellës vaj vegjetal
1 luge te gjellës kripë

Hapat

1
Qumështin, jogurtin, erëzat, vajin vegjetal dhe salcën e vendosim në një tepsi dhe e përziejmë.

2
Pulën e vendosim në te, 2 ore e lëmë në pritje (me atë sos).

3
Patatet i premë në hallka, ia hedhim vajin vegjetal, biberin e kuq, kimnonin, dhe kripen.

4
Në tepsi i vendosim patatet, hudhrën dhe pjesën e mbetur të pulës. Përmbi ia derdhim pak vaj dhe e vëmë në furrë për pjekje.

5
Ju befte mire!

Rritje e frikshme e kërkesave për kompensim të dëmeve të lehta

Të tjera