Lajme

Pas takimeve në Prishtinë, delegacioni i lartë amerikan në Beograd takon presidentin serb Vuçiq

Autori: Gazeta inFokus 17:03 | 26 April 2022

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, ka pritur në takim Ndihmëssekretaren amerikane të Shtetit për Evropë, Karen Donfried e cila po e kryeson delegacionin amerikan të Departamentit të Shtetit.

Në takim ishte i pranishëm edhe Emisari për Ballkanin Gabriel Escobar dhe ambasadori i ShBA-së në Serbi, Christopher Hill.

Ndërkaq, presidenti Vucic ishte i shoqëruar në takim nga ministri i Jashtëm, Nikola Selakoviq dhe drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën në qeverinë serbe, Petar petkoviq.

Delegacioni amerikan turin ballkanik e filluan me Prishtinën ku qëndruan dje, ndërkaq nesër do ta vizitojnë edhe Bosnjen, Maqedoninë e Veriut, Shqipërinë dhe Malin e Zi.

Të tjera