Lajme

Pas Kosovës edhe një shtet tjetër e vendos ambasadën në Jerusalem

Autori: Gazeta inFokus 23:10 | 19 February 2021

Kosova gjatë këtij viti vendosi marrëdhënie diplomatike me Izraelin dhe do ta vendos ambasadën e saj në Jerusalem.

Ky vendim i Kosovës nuk u pëlqye nga shumë vende dhe kërkuan nga Kosova që ta rishqyrtoi vendimin e saj.

Megjithatë, Kosova nuk do të jetë vendi i vetëm që do ta vendos ambasadën e saj në Jerusalem.

Qeveria e Guinesë Ekuatoriale njoftoi sot vendimin e saj për të zhvendosur ambasadën e saj në Izrael nga Tel Aviv në Jeruzalem, duke u bërë kështu vendi i parë që bën një premtim të tillë nën administratën e re të Presidentit të SHBA Joe Biden.

Kryeministri Benjamin Netanyahu foli në lidhje për këtë çështjen me Presidentin e Guinesë Ekuatoriale Teodoro Obiang Nguema Mbasogo të Premten, pas së cilës zyra e tij lëshoi ​​një njoftim mbi këtë çështje.

Të tjera