Lajme

Pas dy muajsh pa masa epidemiologjike, Danimarka rikthen lejet COVID-19

Autori: Gazeta inFokus 08:14 | 09 November 2021

Qeveria e Danimarkës vendosi të rikthejë konfirmimin e COVID-19 për shkak të rritjes së papritur të numrit të të infektuarve.

“Ekipi i monitorimit të epidemisë rekomandoi që ne ta klasifikojmë COVID-in si një sëmundje që kërcënon shoqërinë dhe të rifusim lejet dhe qeveria do ta respektojë këtë”, tha kryeministri Meta Frederiksen në një konferencë për shtyp.

Në fund të javës së kaluar, autoritetet shëndetësore paralajmëruan për rrezikun e mbingarkesës spitalore për shkak të COVID-it, gripit dhe sëmundjeve të tjera infektive. Sot, për të pestën ditë radhazi, në Danimarkë ishin më shumë se 2000 raste të reja dhe 36 pacientë janë në terapi intensive.

“Ju mund të jetoni me një leje për COVID. Kjo ju lejon të jeni të qetë kur shkoni në kinema ose në një koncert. Rifutja e tyre do të komplikojë përditshmërinë e atyre që nuk janë vaksinuar dhe mendoj se kështu duhet të jetë”, tha Frederiksen.

Lejet për COVID në Danimarkë u prezantuan për herë të parë në pranverë dhe u hoqën më 10 shtator, kur numri ditor i të infektuarve të ri ishte katër herë më i ulët se tani. Në Danimarkë, 85.9 për qind e njerëzve mbi 12-vjeç morën dy doza të vaksinës.

Të tjera