Lajme

Parashikimi i motit për pesë ditët e ardhshme

Autori: Gazeta inFokus 22:54 | 26 September 2021

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se java e fundit e muajit shtator do të vijoj me kushte të ndryshueshme meteorologjike.

“Kjo situatë vije si pasojë e ndryshimit të fushave barike dhe elementeve tjera meteorologjike. Do të ketë vranësira të dendura të cilat nga dita e marte do të krijojnë kushte për reshje shiu dhe shkarkime rrufesh”.

“Reshjet do të vazhdojnë kohë pas kohe deri ditën e premte me intensitet të ndryshueshëm, ku më pas do të ketë ngritje të lehta të temperaturave. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 8-11 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 18-28 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga verilindja dhe jugperëndimi me shpejtësi 1-8m/s”, thuhet në njoftimin e IHMK-së.

Të tjera