Lajme

Pamjet/ Sherr në Parlamentin e Turqisë, deputetët rrihen me grushte e shkelma

Autori: Gazeta inFokus 14:47 | 08 December 2021

Sjë situatë e paprecedentë mund të konsiderohet ajo që ka ndodhur në Turqi. Me debat dhe konflikt fizik është zhvilluar ditën e sotme seanca plenare, ku po diskutohej për buxhetin.

Gjithçka nisi teksa në komisionet përkatëse po diskutohej për Projektbuxhetin 2021, ku deputetët e partisë në pushtet AK u përplasen me grushte dhe shkelma me deputetët e opozitës turke, CHP.

Debati ndodhi në pak sekonda sa as garda nuk arriti që të mbante deputetët që të arrinin deri aty.

Pas përplasjes menjëherë kryetari i Parlamentit njoftoi se seanca do të ndërpritej deri sa situata të qetësohej.

Të tjera