Lajme

Pacolli takon ambasadorët e Quint-it në Kosovë

Autori: Gazeta inFokus 17:10 | 02 December 2019

Behgjet Pacolli, Ministri i Punëve të Jashtme të hënën ka pritur në takim ambasadorët e vendeve të Quint-it.

Në këtë takim u bisedua për prioritetet e politikës së Jashtme të Kosovës.

Pacolli i ka siguruar ambasadorët se në mesin e prioriteteve kryesore është vendosmëria për të zgjeruar dhe ushtruar sovranitetin duke përdorur politikën e jashtme e edhe për qëllime të politikës së brendshme deri te rritja e investimeve të huaja direkte në Kosovë.

“Kjo do të ndodhë në baza ditore dhe në mënyrë strategjike për të gjitha çështje që kanë të bëjnë me anëtarësimin në organizata ndërkombëtare në procesin e njohjeve dhe deri tek rritja e investimeve të huaja direkte në Kosovë” , tha Pacolli.

Ambasadorët e shteteve të Quint-it vlerësuan angazhimin dhe përkushtimin e ministrit Pacolli rreth aktiviteteve të tij diplomatike.

 

 

Të tjera