Lajme

OVL-UCK prezanton dokumente të reja nga Specialja

Autori: Gazeta inFokus 16:56 | 16 September 2020

Organizata e Veteraneve të Luftës kanë mbajtur një konference të jashtazakonshme për medie, shkruan Gazeta Infokus.

Kryetari i kësaj i organizate, Hysen Gucati, ka thënë se Gjykata Speciale ka bashkëpunaur me Serben për krimet e luftës në Kosovë.

“Prokuroria Speciale ose Gjykata bashkëpunoi me Serbinë me Gjykatën Speciale të Serbisë për krime lufte, veç tua tregoj edh dy tri fletë që janë në gjuhën serbe, kemi në gjuhën angleze që kanë bashkëpunu prokurorët serbë me Gjykatën Speciale, një prej tyre është zv. Prokurori i Gjykatës Speciale të Serbisë Stankoviqi që ka tubu dosje dhe argumente që gjoja se shqiptarët kanë kryer krime lufte. Tjetri është drejtor gjeneral i policisë në Serbi në bashkëpunim me prokuror të gjykatës, desha vecc këto dyja, se nuk kemi pas kohë me i kontrollu, jemi mundu me i kontrollu, nuk ka emra e mbiemra të dëshmitarëve, ka deklarata” ka thënë Gucati.

Kujtomë që edhe javë me parë në OVL-UCK janë dorëzuar nga një person i panjohur rreth 4 mijë dosje./Gazeta Infokus

Të tjera