Lajme

Osmani: Qeveria refuzoi trajtimin e ligjit anti-covid duke e konsideruar të panevojshëm

Autori: Gazeta inFokus 20:58 | 06 August 2020

Kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani, vlerëson se COVID-19 ka shtruar nevojën urgjente të qeverive për ta rritur gatishmërinë në menaxhimin e situatës.

Sipas saj, përkundër trendit alarmant, qeveria refuzoi trajtimin e ligjit anti-covid duke e konsideruar të panevojshëm, refuzoi buxhet për maska mbrojtëse dhe vaksina, ankohet se nuk ka mjaftueshëm shtretër përderisa prioritizon investime jo të domosdoshme infrastrukturore apo pagesa për fatura për avokatët e Gjykatës Speciale.

“Të mos harrojmë, viktimat janë rezultat edhe i neglizhencës 20 vjeçare ndaj sistemit shëndetësor të brishtë, i cili megjithëse është konsideruar prioritar në letër, në praktikë nuk po trajtohet si i tillë”.

Më poshtë mund ta lexoni shkrimin e plotë të saj në Facebook:

Sot u shënua shifra e dhimbshme prej 300 jetësh të humbura; 300 ëndrra njerëzish u fikën në betejën kundër COVID-19….

Gepostet von Vjosa R. Osmani am Donnerstag, 6. August 2020

Të tjera