Lajme

Osmani: Njohja nga Serbia sjell paqe dhe stabilitet afatgjatë

Autori: Gazeta inFokus 11:19 | 13 September 2022

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka ritheksuar se njohja nga Serbia është zgjidhja përpara. Siç tha ajo, vetëm kjo sjell paqe e stabilitet afatgjatë.

“Cilido nga shtetet e BE-së që jep kontribut në dinamizmin e këtij procesi është i mirëseardhur. Gjermania dhe Franca kanë luajtur rol të rëndësishëm në këtë proces, prandaj ne falënderojmë edhe kancelarin Scholz dhe presidentin francez, Macron, për përkushtimin ndaj paqes dhe stabilitetit në rajon”.

Osmani foli edhe për vizitën e këshilltarëve të Francës dhe Gjermanisë, të premten që shkoi. Ajo tha se vet ardhja e tyre në Kosovë kishte për qëllim dinamizmin e procesit.

“Kosova ua ka dëshmuar të gjithë partnerëve tanë se ne jemi pala konstruktive në këtë proces, që gjithnjë ka vazhduar të bëjë propozime që sjellin paqe. Çdo zgjidhje duhet të jetë për paqe afatgjate sepse gjysmë zgjidhjet ose idetë që s’kontribuojnë drejt njohjes s’mund t’i kontribuojnë paqes e stabilitetit afatgjatë. Njohja reciproke është zgjidhja përpara, sjell paqen afatgjate dhe stabilitetin afatgjatë. Çdo element që propozohet nga Kosova në takimet me Lajçak, Escobar, e qoftë me të deleguarit e Francës dhe Gjermanisë, ne prezantojmë elementet tona që njohja reciproke është rruga përpara”, tha presidentja, njofton Klankosova.tv.

Të tjera