Lajme

Opozitari slloven po përgatit kallëzim penal për kryeshefin e IPKO’s, i dyshuar në skandalin financiar ku u keqpërdor paraja publike

Autori: Gazeta inFokus 22:50 | 28 April 2022

Pak ditë para mbajtjes së zgjedhjeve parlamentare të së dielës në Slloveni, Jani Möderndorfer, anëtar i komisionit hetimor parlamentar për financimin e paligjshëm të SDS-së, ka njoftuar se pas gjetjeve të komisionit hetimor parlamentar, do të paraqesë kallëzimin penal ndaj “Telekom Slovenije”, partisë së ish-kryeministrit slloven dhe një televizioni atje, për dyshimet se keqpërdorën paratë e kompanisë shtetërore për financimin e fushatës zgjedhore të Janez Jansha, në vitin 2018.

Pos “Telekom Slovenije”, kompanisë amë të IPKO’s në Kosovë, Jani Möderndorfer nga partia LMS, kallëzim penal, pas punës së komisionit hetimor parlamentar, ka paralajmëruar edhe ndaj kryeshefit ekzekutiv të IPKO’s Tomaz Seljak.

Seljak, gjatë periudhës kur dyshohet se ndodhi afera e bujshme financiare në Slloveni, ishte anëtar (CTO) dhe Zëvendëspresident, në detyrë, i Bordit Menaxhues të “Telekom Slovenije”, e më vonë u emërua edhe kryetar i bordit mbikëqyrës të ndërmarrjes shtetërore të telekomunikimeve në Slloveni.

Pos Seljak, Möderndorfer për siç e potencon ai për “dyshime për kriminale”, ai paralajmëron kallëzim penal edhe për anëtarët tjerë drejtues të “Telekom Slovenije”. Ai në një konferencë për media, më 15 prill 2022, paralajmëroi se kallëzim penal për të njëjtin rast do të paraqesë edhe ndaj SDS-së, partisë së Janez Jansha si dhe një televizioni lajmesh në Slloveni, NovaTv24.

Dyshimet e komisionit hetimor parlamentar janë se “Telekom Slovenje”, kompania sllovene e cila në Kosovë e ka 100% në pronësi IPKO’n, keqpërdori paratë publike për financimin e fushatës së Janez Jansha në vitin 2018, kur ky i fundit edhe i kishte fituar zgjedhjet.

Hetimi flet edhe për paratë nga Hungaria që dyshohen se interferuan në zgjedhjet e para katër vitesh në Slloveni, krahas parave publike të “Telekom Slovenje”, të cilat dyshohet se u keqpërdorën për financimin e Partisë Demokratike të Sllovenisë.

“Gjithçka është e verifikueshme”, tha ndër të tjera Möderndorfer, anëtar i komisionit hetimor parlamentar për financimin e paligjshëm të SDS-së, në një konferencë për media në parlamentin slloven.

Skandali mori vëmendjen javën që shkoi edhe në mediat ndërkombëtare. “Financial Times” i kushtoi një artikull paralajmërimit të Moderndorfer për kallëzim penal ndaj zyrtarëve të Telekomit Slloven, dhe një tjetër afere të madhe financiare e cila shpërtheu pak ditë para zgjedhjeve të së dielës që e lamë pas në Slloveni, e ku u përfshi edhe ambasadori i Kosovës në Kroaci.

Tomaz Selkajk, ndaj të cilit është paralajmëruar kallëzim penal, nga nëntori i vitit të shkuar është zhvendosur me punë në Kosovë. Ai u emërua Kryeshefi Ekzekutiv i IPKO-s.

“Z. Seljak mori ftesën për mbledhjen e cila u mbajt më 22 mars disa ditë pasi takimi ishte mbajtur”, kishte thënë para një muaji zyrtarja e IPKO’s, Afrika Zyferi.

Tutje, ajo pretendonte se “Keni informacion të pasaktë, pasi ndaj Tomaž Seljak nuk është ngritur asnjë procedurë – ai nuk është nën hetim nga komisioni parlamentar dhe as nga ndonjë institucion tjetër”, duke shtuar se kryeshefi i IPKO’s u ftua “si dëshmitar dhe jo si person nën hetim” në komisionin hetimor parlamentar.

Edhe pas paralajmërimit për ngritje të kallëzimit penal ndaj Tomaz Seljak, kompania IPKO, pretendon se ai në komisionin hetimor ishte ftuar vetëm, madje e theksojnë “ekskluzivisht”, si dëshmitar./Reporteri.net/

Të tjera