Lajme

Opozita në Serbi i shkruajnë letër Borrellit: Aleksandar Vuçiqit dhe aleatëve të tij, duhet vendosur çdo masë e mundshme

Autori: Gazeta inFokus 10:21 | 11 October 2023

Një pjesë e përfaqësuesve të opozitës në Serbi i kanë shkruar një letër Përfaqësuesit të Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, në të cilën e informojnë se ngjarjet e fundit në fshatin Banjska të Kosovës “kanë shqetësuar thellësisht qytetarët e Serbisë” dhe se ato mund të kenë pasoja më të gjera.

Ata besojnë se gjendja e sigurisë është përkeqësuar seriozisht dhe se nuk ka dyshim se është e nevojshme përfshirja konstruktive e bashkësisë ndërkombëtare në Kosovë, përfshirë ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, përpjekjet e të cilit i mirëpresin, por që, thonë ata, kanë dëshmuar se të jenë të pamjaftueshme deri tani.

“Aleksandar Vuçiq dhe qeveria e tij mbajnë një pjesë të konsiderueshme të përgjegjësisë politike dhe të tjera për ngjarjet në Banjskë”, theksojnë opozitarët serbë.

-Advertisement-

Ata theksojnë se popullata serbe në Kosovë u gjend mes, nga njëra anë, “Listës së Kriminalizuar dhe autoritare Serbe dhe Albin Kurtit në anën tjetër.

Për më tepër, Aleksandar Vuçiq është drejtpërdrejt përgjegjës për inkurajimin e përfaqësuesve serbë që të largohen nga institucionet e Kosovës – veçanërisht nga njësitë policore – por edhe për “imponimin e zgjidhjeve autoritare dhe jodemokratike, d.m.th. për heqjen e pluralizmit politik midis serbëve në Kosovë”.

Kjo, theksojnë ata, mundësoi dhunën, shkaktoi viktima politike si Oliver Ivanoviç dhe të tjerë, dhe “inkurajoi një gjendje të përgjithshme pasigurie dhe dëshpërimi, që çoi në një valë të re emigracioni”.

Në një letër drejtuar Borrelli, opozita serbe shpreh shqetësimin për njoftimet për mundësinë e vendosjes së masave kundër Serbisë.

“Dëshirojmë të theksojmë se ne, si opozitë demokratike në Serbi, jemi thellësisht kundër kësaj. Çdo veprim armiqësor që prek Serbinë dhe popullsinë e saj vetëm sa do të rrezikonte më tej vendin tonë dhe rajonin, do të forconte euroskepticizmin ekzistues dhe narrativën e rrezikshme nacionaliste dhe do ta kthente Serbinë në vitet ’90”.

Në vend të ndëshkimit të qytetarëve të Serbisë, opozitarët në letrën e tyre drejtuar Borelit tregojnë se duke pasur parasysh “përgjegjësinë e dukshme politike dhe personale të Aleksandër Vuçiqit për situatën aktuale, atij dhe aleatëve të tij më të afërt politikë duhet të vendosen çdo masë e mundshme”.

Ata theksojnë se Vuçiq është pjesë e problemit, jo zgjidhja e situatës aktuale si në Serbi ashtu edhe më gjerë.

“Qeveria demokratike në Serbi është një parakusht për të kërkuar zgjidhje afatgjata për problemet komplekse, si në Kosovë, ashtu edhe për stabilitet dhe paqe më të gjerë në rajonin e Ballkanit Perëndimor”, përfundojnë ata në letrën e tyre, duke shtuar se duan ta kthejnë Serbinë në një partner. , jo dikush që saboton stabilitetin”.

Letra është nënshkruar nga Zoran Lutovac – Partia Demokratike, Miroslav Aleksiq – Lëvizja Popullore e Serbisë, Pavle Grboviq – Lëvizja e Qytetarëve të Lirë, Zdravko Ponosh – Qendra e Serbisë – Srce, Dragan Gjilas – Partia e Lirisë dhe Drejtësisë, Nebojsha Zelenoviq – Së bashku Lazoviq – Fronti i Majtë i Gjelbër / Beogradin nuk po e mbytim.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI

Të tjera