Lajme

Olaf Scholz uron Macron për fitoren: Pres të nisim punën së bashku

Autori: Gazeta inFokus 07:12 | 25 April 2022

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, i është bashkuar grupit të politikanëve evropianë duke uruar fituesin e zgjedhjeve parlamentare në vend, Emanuel Macron.

Në ditët para zgjedhjeve, Scholz iu bashkua udhëheqësve të tjerë të moderuar të kombeve evropiane duke i bërë thirrje publikisht popullit francez të refuzojë Marine Le Pen të ekstremit të djathtë dhe të rizgjedhë Emmanuel Macron.

Udhëheqësi gjerman thotë se votuesit kishin sinjalizuar mbështetjen e tyre për Evropën dhe se ai pret të vazhdojë të punojë me presidentin francez.

Etiketa:

Të tjera