Lajme

OKB: Mbi 4,400 civilë ukrainas të vrarë që nga fillimi i luftës

Autori: Gazeta inFokus 22:13 | 15 June 2022

Pothuajse 10,000 civilë ukrainas janë vrarë ose plagosur që nga shpërthimi i luftës, sipas Kombeve të Bashkuara.

Shifrat e publikuara sot nga Zyra e Komisionerit të Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut bëjnë të ditur se 4,452 civilë janë vrarë, ndërsa 5,531 janë plagosur, shkruan BBC.

Numri i të vdekurve që nga 24 shkurti përfshin 280 fëmijë.

Shumica e viktimave dhe lëndimeve janë shkaktuar nga përdorimi i armëve shpërthyese me një zonë të gjerë ndikimi, duke përfshirë granatimet dhe sulmet me raketa, raketa dhe ajrore, thotë OHCHR.

Besohet se shifrat aktuale janë dukshëm më të larta se ato të raportuara, me viktima nga zonat e luftimeve të ashpra që ende nuk janë vërtetuar.

Të tjera