Lajme

OBSH: Të pasurit përdorën 82 për qind të të gjitha vaksinave antiCOVID-19

Autori: Gazeta inFokus 19:08 | 29 April 2021

Më shumë se një miliard doza të vaksinave të koronavirusit janë përdorur në të gjithë botën, dhe 82 për qind e tyre janë përdorur në vendet shumë dhe më të mesme të zhvilluara, tha sot drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adana Gebrejesus.

Gebrejesus tha se vetëm 0.3 për qind e vaksinave janë përdorur në vendet e varfra, raporton AP.

Disponueshmëria e vaksinave është një nga sfidat kryesore të pandemisë, vlerësoi Gebrejesus gjatë një konference në internet të organizuar nga Portugalia.

Të tjera