Lajme

OBSH-ja aprovon vaksinën kineze Sinopharm për përdorim emergjent

Autori: Gazeta inFokus 18:09 | 07 May 2021

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka aprovuar të premten vaksinën kineze kundër COVID-19, Sinopharm për përdorim emergjent, duke lehtësuar rrugën për vendet e varfra që të kenë qarje në një vaksinë tjetër të nevojshme për të ndihmuar në mbaruar pandeminë.

Aprovimi lejon vaksinën Sinopharm që të përfshihet në iniciativën e OBSH-së, COVAX që është krijuar për të promovuar shpërndarjen e drejtë të vaksinave në të gjithë botën, shkruan The Neë York Times.

Nevoja është urgjente.

Vendet e pasura po grumbullojnë doza. India, një prodhues i madh i vaksinave, ka ndaluar eksportet për të adresuar krizën e saj të përkeqësuar të koronavirusit. Pyetjet në lidhje me sigurinë pas efekteve anësore jashtëzakonisht të rralla bënë që disa vende të bënin pauzë të shkurtër duke përdorur doza të AstraZeneca dhe Johnson & Johnson ose të ndryshonin udhëzimet e tyre rreth përdorimit.

Të tjera