Shëndetësi

Nxirrni gjuhën dhe zbuloni me saktësi 94% nëse do të sëmureni

Autori: Gazeta inFokus 08:41 | 16 November 2023

Një praktikë e rrënjosur në mjekësinë bimore kineze për më shumë se dy mijëvjeçarë e ka gjetur veten në ballë të kujdesit shëndetësor modern, falë inteligjencës artificiale (AI).

Gjuha po përdoret si një mjet diagnostikues për të zbuluar sëmundje të ndryshme. Sistemet diagnostike të lidhura me gjuhën po fitojnë popullaritet në mbarë botën. Një studim, i publikuar në AIP Conference Proceedings dhe i kryer nga studiues në Universitetin Teknik të Mesëm (MTU) dhe Universitetin e Australisë Jugore (UniSA) tani ofron dëshmi të mëtejshme të saktësisë së jashtëzakonshme të teknologjisë në zbulimin e sëmundjeve.

Ekipi i studimit përdori një kamerë dhe një kompjuter për të mbledhur imazhe të gjuhës së një grupi pacientësh, duke u fokusuar në 50 persona të diagnostikuar me kushte të tilla si diabeti, dështimi i veshkave dhe anemia. Ata më pas i krahasuan këto imazhe me 9000 imazhe të gjuhës, të cilat u përfshinë në një bazë të dhënash gjithëpërfshirëse.

-Advertisement-

Duke përdorur teknika të avancuara të përpunimit të imazhit, studiuesit arritën një shkallë saktësie diagnostike 94%, krahasuar me rezultatet tradicionale të laboratorit. Sistemi gjeneronte automatikisht mesazhe zanore që përshkruanin ngjyrën e gjuhës si dhe sëmundjen e zbuluar, të cilat i dërgoheshin ose pacientit ose mjekut të familjes.

“Mijëra vjet më parë, mjekësia kineze filloi praktikën e ekzaminimit të gjuhës, me synimi për zbulimin e sëmundjeve”, thotë Ali Al-Naji, asistent profesor në MTU dhe UniSA. “Mjekësia konvencionale e ka mbështetur prej kohësh këtë metodë, duke vërtetuar se ngjyra, forma dhe trashësia e gjuhës mund të zbulojë shenja të diabetit, probleme të mëlçisë, probleme të qarkullimit të gjakut dhe tretjes, si dhe sëmundje të gjakut dhe zemrës. Duke shkuar një hap më tej, metodat e reja për të diagnostikuar sëmundjen nga pamja e gjuhës tani po bëhen nga distanca, duke përdorur inteligjencën artificiale dhe një aparat fotografik, edhe nëse është një smartphone. Analiza kompjuterike e gjuhës është jashtëzakonisht e saktë dhe mund të ndihmojë në diagnostikimin në distancë të sëmundjeve në një mënyrë të sigurt, efektive, të lehtë, pa dhimbje dhe me kosto efektive”, shpjegon Dr. El-Naxhi.

Eksperti shton se sëmundje të ndryshme shfaqin ngjyra të ndryshme në gjuhë: pacientët me diabet shpesh kanë gjuhën e verdhë, ndërsa pacientët me kancer mund të kenë një gjuhë vjollce me një shtresë të trashë dhe të yndyrshme. Pacientët me goditje akute, nga ana tjetër, mund të paraqiten me një gjuhë të kuqe dhe të shtrembër.

Një studim i veçantë i vitit 2022 në Ukrainë shikoi imazhet e gjuhës të 135 pacientëve me COVID-19 duke përdorur telefona inteligjentë. Rezultatet zbuluan se 64% e rasteve të infeksionit të butë kishin një gjuhë rozë të lehtë, 62% e rasteve me simptoma të moderuara kishin një gjuhë të kuqe dhe 99% mbresëlënëse e infeksioneve të rënda COVID ishin të lidhura me një gjuhë të kuqe të errët.

Hulumtimet e mëparshme duke përdorur sisteme diagnostikuese të gjuhës kanë identifikuar në mënyrë efektive kushte të tilla si apendiksit, diabeti dhe sëmundjet e tiroides.

“Ne mund të diagnostikojmë me saktësi 80% më shumë se 10 sëmundje që shkaktojnë një ndryshim të dukshëm në ngjyrën e gjuhës. Në studimin tonë kemi arritur saktësi 94% me tre sëmundje, kështu që ka potencial për ta përmirësuar edhe më tej këtë hulumtim”, përfundon Dr. El-Naxhi.Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

Shijoni eksperiencën e re të blerjes në Meridian Express x EXFIS!

Të tjera