Fun & Video

Nuk la dot takim te dentisti, 42-vjeçari kthen 8 birra para se të heqë dy dhëmbë me darë

Autori: Gazeta inFokus 14:57 | 15 October 2020

Një 42-vjeçari në Angli e iu tu kthehet metodave primitive dhe të heqë dy dhëmbë pasi nuk arriti të linte dot një takim te dentisti pas 20 telefonatash.

Asnjë prej tyre nuk pranonte pacient për shkak të pandemisë.

Në gjendje të dëshpëruar dhe agonie, Chris Savage ktheu 8 kanaçe me birrë para se të hiqte dhëmbin e parë.

Dhimbja e madhe që përjetoi e detyroi Savage nga Southsea, Portsmouth, që të priste 24 orë për të hequr të dytin.

Babai i tre fëmijëve nuk ishte regjistruar tek asnjë prej dentistëve të NHS kur u transferua në Portsmouth nga Alton, Hampshire, tre vjet më parë.

Ai humbi dy dhëmbët e tij të përparmë në një aksident me biçikletë vitin e kaluar dhe kur filloi të përjetonte dhimbje kohët e fundit telefonoi në klinikat lokale, por askush nuk po merrte pacientë të rinj.

Chris u regjistrua për të marrë Kredinë Universale gjatë bllokimit pasi humbi punën si një punëtor i vetë-punësuar. Kjo e la atë me 50 paund në javë për ushqim dhe fatura, që do të thotë se ai nuk ishte i gatshëm të shpenzonte 100 paund për heqjen e dhëmbëve.

Por ai tregon se mund ti kishte gjetur hua por dhimbja nuk e lejonte.

‘Higjiena ishte gjëja e fundit që mendoja. Thjesht i thashë vetes “nxirre jashtë”. Zhurma ndërsa e tërheq ishte një asgjë që nuk e kam provuar ndonjëherë dhe mendova se “bëra një gabim të madh”. Pastaj 10 minuta më vonë pata një lehtësim masiv, por nuk mund të hiqja të dytin pa u qetësuar.’

Stomatologët thonë se nuk është kurrë një ide e mirë për të kryer një operacion në vetvete, jo më pak për shkak të rrezikut të sepsës, infeksikonit në gjak, që vret 50,000 persona në vit.. ‘

Të tjera