Lajme

“Nuk ka vetëm COVID-19, po qarkullon edhe…”, mjeku i njohur shqiptar ngre alarmin

Autori: Gazeta inFokus 13:27 | 04 January 2022

Mjeku i njohur shqiptar, Tritan Kalo, ngre alarmin edhe një herë në këtë fillim viti për përdorimin e pavend të antibiotikëve nga qytetarët.

Në një postim në rrjetin social “Facebook”, mjeku Kalo thekson se përdorimi i antibiotikëve pa këshillën e mjekut “po krijon një rezistencë progresive të mikroorganizmave ndaj tyre, si dhe po varfëron po progresivisht mundësinë e përdorimit të tyre në të ardhmen”.

Postimi i plotë i mjekut:

Të tjera