Lajme

“Nuk ka paqe pa sigurinë e grave”, të martën protestohet në Prishtinë

Autori: Gazeta inFokus 18:10 | 02 December 2023

Me thirrjen “Nuk ka paqe pa sigurinë e grave”, të martën, më 5 dhjetor, duke filluar nga ora 18:00 do të protestohet në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë.

Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist ka organizuar këtë protestë siç e kanë quajtur gjithëpopullore, në mbrojtje të grave pas rastit të fundit të vrasjes së Liridona Ademi-Murseli, e cila dyshohet se u privua nga jeta me porosi të bashkëshortit të saj.

“Ju njoftojmë se këtë të marte, 5 dhjetor, duke filluar nga ora 18:00, ne thërrasim protestë gjithëpopullore në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë. Thërrasim në organizim dhe veprim të gjitha/ë anembanë Kosovës që të mblidhemi dhe të themi njëzëri që nuk ka paqe pa sigurinë e grave dhe të kërkojmë që dhuna e gjinizuar dhe femicidi të trajtohen si urgjencë kombëtare!”, thuhet në komunikatën për media.

-Advertisement-

Njëherit, kjo organizatë ka bërë të ditur se do të organizojë aksion simbolik pranë Pallatit të Drejtësisë, ku do të zhvillohet seanca gjyqësore për vrasjen e Liridona Ademi-Murseli.

Seanca pritet të fillojë në orën 9:30 të dielën, 3 dhjetor 2023.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Thyhet REKORDI I ZBRITJEVE!

Të tjera