Lajme

Norvegjia i dhuron Ukrainës 22 aviatorë dhe ndihma tjera ushtarake

Autori: Gazeta inFokus 08:40 | 08 June 2022

Ukraina po vazhdon të marrë ndihma ushtarake nga shumë shtete që botës, teksa pushtimi rus që nisi më 24 shkurt është duke vazhduar.

Norvegjia i ka dhuruar Ukrainës 22 aviatorë vetëlëvizës, duke përfshirë pjesë këmbimi, municione dhe pajisje të tjera, ka thënë ministria norvegjeze e Mbrojtjes, shkruan Aljazeera.

“Qeveria norvegjeze ka pritur të shpallë publikisht donacionin për arsye sigurie. Donacionet e ardhshme nuk mund të shpallen apo komentohen”, thuhet në një deklaratë.

Të tjera