Lifestyle

Njihuni me rrushin më të shtrenjtë në botë

Autori: Gazeta inFokus 10:13 | 06 December 2022

Nëse mendon se është një diamant apo një dhuratë me vlerë, na lejo të të themi se jo, është një frut i thjeshtë, i quajtur “Romak Rubin” dhe është rrushi më i shtrenjtë në botë.

Fruti rritet në Japoni, në rajonin Chbu, Ishikawa dhe në 2020-ën, arriti vlerën rekord të 11 mijë $ bistaku dhe 400$ kokrra!

Ky lloj rrushi karakterizohet nga ngjyra e kuqe rubin dhe ka një ëmbëlsi fantastike. Shitet vetëm përmes ankandit dhe është endemik, pasi rritet vetëm më Ishikawa.

Rrushi Romak Rubin vilet në korrik dhe ka një pamje të përsosur, pasi çdo bistak duhet të jetë njësoj me pjesën tjetër.

Sigurisht, drita dhe temperatura në të cilin ekspozohet rrushi, monitorohet, pasi jo gjithmonë rrushi Romak Rubin është në standardet e duhura.

Ai rritet për 14 vjet, është super i rrallë dhe ka ngjyrë uniforme, si dhe është 4 herë më i madh se rrushi normal.

Ky lloj rrushi doli në ankand për herë të parë në vitin 2008.

Kush janë analistët e sigurisë së informacionit?

Të tjera