Auto&Tech

Nivelet e rrezatimit mbi normën e lejuar, Franca ndalon shitjet e iPhone 12

Autori: Gazeta inFokus 14:46 | 13 September 2023

Apple duhet të ndalojë shitjen e modelit iPhone 12 në Francë për shkak të niveleve të rrezatimit që janë mbi pragun e lejuar, tha ministri francez për Ekonominë Dixhitale, Jean-Noel Barot.

Mbikëqyrja franceze ANFR ka informuar Apple për vendimin e saj për të ndaluar shitjen e iPhone 12 pas testeve të kryera.

Testet treguan se shkalla specifike e përthithjes (SAR) e telefonit inteligjent është pak më e lartë se e lejuar me ligj, tha ministri.

Reuters i kërkoi Apple koment për vendimin, por nuk mori përgjigje.

Barro pretendon se një përditësim i softuerit do të mjaftonte për të zgjidhur problemin e rrezatimit, të cilin kompania amerikane e shet që nga viti 2020.

“Apple pritet të përgjigjet brenda dy javësh. Nëse nuk e bëjnë, unë jam gati të urdhëroj një tërheqje të të gjithë iPhone 12 në qarkullim. Rregulli është i njëjtë për të gjithë, duke përfshirë gjigantët dixhitalë,” shtoi ai.

Bashkimi Evropian ka vendosur kufijtë e sigurisë për vlerat SAR të lidhura me ekspozimin ndaj telefonave celularë.

Mbikëqyrësi francez tani do t’ua përcjellë gjetjet e tij rregullatorëve në shtetet e tjera anëtare të BE-së.

Në vitin 2020, Franca zgjeroi rregulloret që u kërkonin shitësve me pakicë të shfaqin vlerën e rrezatimit të produktit në paketim.Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

UNI-Universum International College ofron standarde amerikane të studimit në partneritet me Arizona State University

Të tjera