Lajme

Nis eksporti nga porti i Mariupolit, Ukraina: Pas grurit, Rusia po na vjedh dhe çelikun

Autori: Gazeta inFokus 18:33 | 28 May 2022

Pas javësh të gjata luftimesh, më në fund ka nisur puna për eksportin e mallrave në portin e Mariupolit, i cili konsiderohet si një nga pikat kyçe të ekonomisë vendase.

t

Por, tashmë që qyteti port ka rënë në duart e rusëve dhe anijet që qarkullojnë dhe përpunohen në të kontrollohen prej tyre.

Sipas agjencisë së lajmeve TASS, ngarkesa me çelik që ishte ngarkuar në Mariupol tashmë ishte në rrugën e saj drejt Rusisë.

I menjëhershëm ishte dhe reagimi i Avokatit të Popullit në Ukrainë, Lyudmyla Denisova e cila e cilësoi këtë akt të Rusisë si grabitje.

“Pas vjedhjes së drithit ukrainas, pushtuesit iu drejtuan eksportit të çelikut nga Mariupol”, u shpreh Denisova në një postim në rrjetet sociale.

Të tjera