Lajme

Ngritet aktakuzë ndaj një gruaje kosovare, dyshohet se ishte pjesë e ISIS-it

Autori: Gazeta inFokus 15:41 | 29 December 2021

Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur aktakuzë ndaj një gruaje e cila dyshohet se ka kryer veprën penale ‘’Organizimi dhe pjesëmarrja në grup terrorist’’, shkruan Gazeta Infokus.

“Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK) ka ngritur aktakuzë në Departamentin Special të Gjykatës Themelore të Prishtinës, kundër të pandehurës me inicialet S.SH., për shkak se dyshohet se ka kryer veprën penale ‘’Organizimi dhe pjesëmarrja në grup terrorist’’, nga neni 143, paragrafi 2 i KPRK-së”, thuhet në njoftimi e prokurorisë.

Prokuroria Speciale, njofton se e pandehura S.SH., me paramendim, me dashje dhe duke bërë përgatitje paraprake me qëllim që t’i bashkëngjitet organizatës terroriste ‘’ISIS’’ ka udhëtuar së bashku me bashkëshortin e saj, shtetas turk, nga Gjermania për në Turqi dhe, më pastaj, përmes lidhjeve të caktuara ka depërtuar në Siri, ku është angazhuar përmes ndihmës logjistike në organizatën terroriste ‘’ISIS’’./Gazeta Infokus/

Të tjera