Lajme

“Ngjitej rrugës përpjetë me serbë” – Rrëfimi i istogasit për shqiptarin e dyshuar për masakrën e Izbicës

Autori: Gazeta inFokus 19:05 | 31 March 2021

Në vitin 1999, në fshatin Izbicë të komunës së Skenderajt, forcat e armatosura serbe kishin vrarë e masakruar 150 civilë kosovarë. Një prej të dyshuarve për këtë masakër, është edhe M.A. (emër i njohur për redaksinë), nga fshati Kërrninë i Istogut, i cili është arrestuar të martën. Por si u arrestua ai dhe çka thonë istogasit që e kishin njohur qysh prej kur ishte fëmijë?

Express sjell detaje nga ky rast:

Në familjen A., të dielën kishte festë. U kthye djali i madh, i cili s’e kishte shkelur pragun e shtëpisë ku ishte rritur, tash e 23 vite.

Por, mungesa e tij aty, nuk ishte e zakonshme, ani se duket se gjatë viteve sa ishte larg e kishte “harruar” arsyen e ikjes, e ishte kthyer si të mos kishte ndodhur asgjë.

Ai kishte ikur si 26-vjeçar nga fshati ku ishte rritur, bashkë me forcat paramilitare serbe, me të cilat dyshohet se ishte pjesëmarrës në masakrën e Izbicës, ku u vranë e u masakruan 150 kosovarë të pafajshëm.

E postimeve të familjarëve të cilët kishin publikuar fotografi të tij, duke i uruar mirëseardhje 23 vjet pas kthimit në shtëpi, ua pa hairin policia, duke çuar kështu në arrestimin e M.A.

Ai u arrestua nën dyshimet se ka qenë pjesëmarrës në masakrën e Izbicës, dhe ka kryer veprën penale “Krime lufte kundër popullsisë civile”.

Një banor i Istogut, (emër i njohur për redaksinë), ka deklaruar për Gazetën Express se e njeh M. A. qysh prej fëmijërisë.

Të tjera