Lajme

Nga shitës i hot dogëve te kreu i grupit Wagner, kush është Yevgeny Prigozhin?

Autori: Gazeta inFokus 22:09 | 23 August 2023

Para luftës, shumë njerëz jashtë Rusisë nuk kishin dëgjuar kurrë për Yevgeny Prigozhin. Mirëpo, që kur Vladimir Putin filloi pushtimin e tij në Ukrainë, emri i Prigozhin është bërë tituj në mbarë botën.  

Nga një ish-shitës i hot dogëve në treg, 62-vjeçari u bë përfundimisht kreu i grupit mercenar Wagner, i cili luajti një rol jetik për Rusinë në marrjen e qytetit lindor të Bakhmut.

Një ish i dënuar që e kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij të re pas hekurave, Prigozhin u ngrit për t’u afruar me presidentin rus, duke fituar pseudonimin “kuzhinieri i Putinit” për shkak të biznesit të hotelierisë që ishte i lidhur me Kremlinin.

-Advertisement-

Shefi i Wagner u burgos për 12 vjet, në moshën 20, në 1981 pasi u dënua për grabitje dhe mashtrim, por u fal në 1988 dhe u lirua në 1990. Prigozhin më vonë themeloi, ose u përfshi në shumë biznese të reja dhe në vitet 2000, ai u afrua më shumë me zotin Putin.

Kompanitë e tij fituan kontrata fitimprurëse qeveritare, duke përfshirë sigurimin e drekës në shkolla. Vetëm në marrëveshjen e bërë për Moskën kompania e Prigozhin, “Concord”, fitoi miliona dollarë.

Nuk dihet shumë për formimin e Grupit Wagner dhe roli i Prigozhin u mbajt një sekret shtetëror për shumë vite. Grupi u njoh zyrtarisht për herë të parë nga Putin vitin e kaluar pas pushtimit të Bakhmutit.

Mirëpo, në qershor të këtij viti, Priogozhin doli në anën e gabuar të zotit Putin duke nisur një rebelim të armatosur në Moskë, dhe bërë thirrje që forcat e larta ushtarake të vendit të largoheshin për shkak të trajtimit të luftës.

Ai udhëhoqi luftëtarët e tij në një marshim nëpër kryeqytet, duke marrë nën kontroll një ndërtesë të përdorur për operacionet në Ukrainë.

Rebelimi u ndal shpejt pasi presidenti bjellorus Alexander Lukashenko ndërmjetësoi një marrëveshje midis tij dhe Vladimir Putinit, e cila rezultoi në internimin e Prigozhin në Bjellorusi.

Që atëherë, ai është parë vetëm disa herë./Top Channel

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Vrasja e Lulzim Fejzullahut, vjen reagimi i parë nga ministrja Haxhiu

Të tjera