Lajme

Nga këto komuna janë rastet e reja me COVID-19

Autori: Gazeta inFokus 15:12 | 02 April 2021

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka bërë publike rastet e reja me COVID-19, ku gjatë 24 orëve të fundit janë raportuar 10 raste të vdekjes dhe 793 persona kanë rezultuar pozitivë dhe 755 pacientë janë shëruar.

Prishtina është komuna me më së shumti raste ku kanë rezultuar 266 raste pozitive brenda 24 orëve. Pas kryeqytetit është Gjilani 77 raste, Gjakova 59 raste, shkruan Gazeta inFokus.

“Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 755 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 76.402 raste, kurse numri i rasteve aktive është 13.902.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 266 raste, Gjilan 77 raste, Gjakovë 59 raste, Mitrovicë 50 raste, Ferizaj 48 raste, Podujevë 34 raste, Pejë 31 raste, Prizren 25 raste, Vushtrri 23 raste, Viti 22 raste, Fushë-Kosovë 18 raste, Obiliq 18 raste, Lipjan 15 raste, Kamenicë 14 raste, Kaçanik 12 raste, Rahovec 11 raste, Malishevë 10 raste, Deçan 9 raste, Istog 9 raste, Shtime 9 raste, Suharekë 9 raste, Drenas 7 raste, Junik 4 raste, Klinë 4 raste, Novobërdë 4 raste, Graçanicë 2 raste dhe me nga një rast komunat Dragash, Hani i Elezit dhe Skenderaj”, thuhet në njoftimin e IKSHPK-së. /Gazeta inFokus/

Të tjera