Lajme

Nesër në Bruksel vazhdon dialogu Kosovë-Serbi për vendimin e BQK-së për dinarin

Autori: Gazeta inFokus 13:42 | 24 April 2024

Nesër në Bruksel në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do të vazhdojnë bisedimet ku pritet që temë kryesore të jetë edhe një herë vendimi i Bankës Qendrore të Kosovës për ndalimin e përdorimit të dinarit.

Delegacioni i Serbisë sërish do të udhëhiqet kryenegociatori serb në dialogun me Kosovën, Petar Petkoviq, ndërsa pala kosovare do të udhëhiqet nga kryenegociatorit Besnik Bislimi.

Ky është raundi i gjashtë i dialogut, ku duhet të diskutohet vendimi i BQK-së për ndalimin e transaksioneve të pagesave me dinarë në Kosovë.

-Advertisement-

Në fillim të kësaj jave, i dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun Miroslav Lajçak ka deklaruar se pret që bisedimet e ardhshme ndërmjet negociatorëve kryesorë të Kosovës dhe Serbisë në Bruksel do të bazohen në ide shumë konkrete, duke vlerësuar se gjatë raundit të mëparshëm të dialogut, hendeku midis palëve është ngushtuar.

“Në të njëjtën kohë, disa dallime mbeten dhe për këtë arsye unë do të pres përsëri dy negociatorët kryesorë në Bruksel dhe pres që bisedimet tona të bazohen në ide shumë konkrete, të cilat do të na lejojnë të ecim përpara në interes të popullit”, ka shkruar Lajçak në Facebook.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
BKT Kosova vlerësohet për herë të tretë "Banka e Vitit 2023 në Kosovë" nga The Banker

Të tjera