Lajme

Nëna e vetme në botë me nëntënjakë tregon sfidat e kujdesjes për ta

Autori: Gazeta inFokus 10:32 | 05 June 2022

Halima Cissé është gruaja e vetme në botë që ka lindur nëntënjakë.

Ajo është shprehur se nëntë foshnjat janë me shëndet të mirë.

Me origjinë nga Mali, ajo lindi në Marok pasi qeveria e Malit e dërgoi atje për kujdes të specializuar, shkruan BBC, transmeton KlanKosova.

Cissé lindi me prerje cezariane dhe foshnjat e saj peshonin midis 500 gram dhe 1 kilogram.

Ndryshe, ajo kuptoi se ka nëntënjakë pas lindjes, sepse në kontrollat gjatë shtatzanisë, mjekët i kishin parë vetëm shtatë foshnja.

Rrëfimin e saj mund ta ndiqni këtu:

Të tjera