Lajme

Në Ukrainë ka një fshat me emrin Nju Jork, aty po u rezistojnë suksesshëm rusëve

Autori: Gazeta inFokus 12:31 | 06 May 2022

Në Ukrainë ka një fshat me emrin Nju Jork, aty po u rezistojnë suksesshëm rusëve

Ushtarët ukrainas që po e mbrojnë fshatin Nju-Jork, afër Donjeckut, thonë se kanë zmbrapsur disa sulme, teksa forcat ruse janë munduar t’i mposhtin ata.

Njëri prej ushtarëve i tha një korrespondenti të Radios Evropa e Lirë, i cili ka kaluar kohë me ta, se për dallim nga ditët e para të pushtimit rus në Ukrainë, përleshjet janë intensifikuar.

“Kjo është ajo që po ndodh afër Nju Jorkut. Luftimet nuk ndalen kurrë. Pati sulme ajrore (më 28 prill). Aktualisht, ka shpërthime të fuqishme dhe të cilat më parë ishin të rralla. Kishte kryesisht zjarr artilerie, tani ka përleshje me armë”, tha ushtari.

Edhe derisa ekipi i REL-it ishte në vend, zhurma e shpërthimeve dhe të shtënave me armë të vogla jehonte në terren.

Të tjera