Lajme

Në Shqipëri po vazhdon trendi i rrijtes së infektimeve, 11 të vdekur dhe 786 raste të reja

Autori: Gazeta inFokus 17:21 | 19 November 2020

Situata e Covid-19 në Shqipëri nuk ëahtë duke u përmirësuar Në 24 orët e fundit në është shënuar një tjetër rekord të infektuarish, 786 raste nga 2592 testime të kryera në total.

Ministri e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit humbur jetën 11 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: një 51 vjeçar dhe 64 vjeçare nga Shkodra, dy 62 vjeçar një nga Kavaja dhe një nga Vlora, një 65 vjeçar nga Kruja, një 69 vjeçar nga Berati, një 71 vjeçare nga Lushnja, një 74 vjeçar dhe një 75 vjeçar nga Fieri, një 81 vjeçare nga Gramshi, një 81 vjeçar nga Tirana.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki: 379 raste në Tiranë, 71 raste në Gjirokastër, 35 raste në Shkodër, 31 raste në Fier, 28 raste në Krujë, 25 raste në Kavajë, 24 raste në Elbasan, 23 raste në Vlorë, Berat, Sarandë, 20 raste në Tepelenë, 18 raste në Lushnje, 14 raste në Durrës, 10 raste në Bulqizë, 8 raste në Pukë, 7 raste në Kurbin, Lezhë, Mat, Pogradec, 6 raste në Përmet, 4 raste në Delvinë, 3 raste në Korçë, Devoll, Kukës, Mirditë, 2 raste në Malësi e Madhe, Gramsh.

Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 424 pacientë, 11 në terapi intensive, nga të cilët 4 të intubuar. Në 24 orët e fundit janë shëruar 349 qytetarë, të cilët kanë përfunduar karantinën 14-ditore në banesë, por që prej ditësh nuk i nënshtrohen më tamponit.

Të tjera